Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

FOUR FAITH LORA MODEMLER İLE MODBUS ÜZERİNDEN ANALOG INPUT OKUMA UYGULAMASI

[kutusol=4567] Z Telemetri firması olarak stabilitesi ve zengin ürün gamı ile tanınmış Four Faith markasının endüstriyel 3G-4G-4,5G ürünlerini Türkiye’de yıllardır sunuyor. Ürünleri, GSM şebekeler üzerinden esnek ve güvenilir mobil ağların oluşturulmasını sağlayan profesyonel cihazlardır.

Four Faith firması saha uygulamalarında ihtiyaç duyulacak kablosuz haberleşme ihtiyaçlarına da LORA ile çözümler üretiyor. Ürün pörtföyündeli F8L10T LoRa, sahadaki uzun mesafeler arasında LoRa ağı üzerinden data transferi yapabilmenize olanak sağlayan bir cihazdır.[kutusag=4568] 

[kutusatir=4569]

[kutusatir=4570]

Ürün, gerçek zamanlı gömülü işlemciye sahip olup, RS232 ve RS485(veya RS422) portlarından transparan haberleşmeyi destekliyor. Bu sayede basit bir konfigürasyondan sonra, F8L10T’ye seriden bağlı cihazınıza rahatlıkla bağlanabiliyorsunuz. Düşük güç tüketimi sağlayan tasarımı ile minimum çalışma akımı 5ma’den düşüktür. Ayrıca, analog input ve puls input counter’lardan oluşan I/O’lara sahiptir.  F8L10D LoRa; enerji sistemleri, akıllı ulaşım, telemetri, endüstriyel otomasyon ve çevre koruma gibi birçok alanda kullanılıyor. 

[kutusatir=4571] 
1. FOUR FAİTH F8L10T MODEM İLE NALAOG GİRİŞLERİ MODBUS İLE OKUMA
Günümüzde GSM şebekelerinin çekmediği birçok ortamda endüstriyel cihazlardan gelen analog verileri okumak için radyo modemler sıklıkla kullanılmaktadır. Four Faith firmasının geliştirdiği F8L10T Lora modemlerle de benzeri çözümler çok uygun fiyatlara sağlanmaktadır.
2. FOUR FAITH SUNUCU MODEM AYARLARI[kutusag=4572] 
Uygulamaya başlamadan önce uygulamanıza özel firmware’i sunucu ve istemci modemlere yüklediğinizden emin olunuz. Bu uygulamada Lora modemlerden biri sunucu diğer ikisi ise istemci olarak görev almaktadır. Modemlerde ilgili firmware güncellemelerini yaptıktan sonra sunucu ve istemci modemlerin gücünü kesip yeniden veriniz. Daha sonra LoraConfig programı üzerinden sunucu modem ayarlarını yapmaya başlayabilirsiniz.
Sunucu modem ayarlarını tamamladıktan sonra modemin gücünü kesip yeniden başlatınız.

3. FOUR FAİTH İSTEMCİ-1 MODEM AYARLARI
Sunucu modem ayarlarını tamamladıktan sonra istemci modem ayarlarına geçebilirsiniz.

     İstemci-1 modem ayarlarını tamamladıktan sonra modemin gücünü kesip yeniden başlatınız.

[kutusatir=4573]


4. FOUR FAİTH İSTEMCİ-2 MODEM AYARLARI
İstemci-1 modem ayarlarını tamamladıktan sonra İstemci-2 modem ayarlarına geçebilirsiniz.

5. MODBUS YAZILIMI AYARLARI
Sunucu ve istemci modem ayarlarını tamamladıktan sonra 4-20mA akım değerini okumak için ilgili Modbus yazılımı ayarlarına geçebilirsiniz. Bu uygulamada Marcom OPC Modbus okuma yazılımı ile sıcaklık sensöründen gelen akım değeri okunmaktadır.


6. UYGULAMANIN TEST EDİLMESİ
Sunucu, İstemci-1 ve İstemci-2 modem ayarları ile Modbus yazılımı ayarlarını tamamladıktan sonra Modbus yazılımınız üzerinden termometredeki sıcaklık değerini okuyabilirsiniz.