Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

EWON COSY UZAKTAN ERİŞİME İMKAN VERİYOR

SORUN
JSI’nın makinelerinde kağıdı kesen yuvarlak dilimleyici bıçaklar son derece keskindir ve elle dokunulmaları tehlikeli olabilir. Bu nedenle, JSI ve Millennium Controls, Fanuc Robotics üretimi bir robotik kol kullanarak robotik bir bıçak değiştirme sistemi tasarlamıştır.

Robot, operatörün bıçaklara dokunmasına gerek kalmadan keskin bıçakları otomatik olarak değiştirir.

[kutusol=4599] Ancak bıçaklar otomatik olarak değiştirilebilseler dahi, operatörler hala makinenin insan makine arayüzüne yaklaşmak zorundadır ve bu da onların keskin bıçaklara yaklaşması demektir.

Bu nedenle, JSI ve Millennium Controls, makineye uzaktan erişmenin bir yolunu aramıştır.

ETKİLER

  •  Operatörlerin keskin dilimleyici bıçaklarla temas etmesini önler.
  •  Bıçak değiştirme işleminin sebep olduğu aksama süresini azaltır.
  •  İşlem uzaktan yapıldığından servis maliyeti düşer.
  •  Aşınma izlenebilirliği sayesinde bıçak ömrü en üst seviyeye çıkar.

“eWON Cosy uzaktan erişime imkan veriyor.”
Makineye uzaktan erişmek için, JSI ve Millennium Controls, kullanıcıların makineyi izlemeleri veya hatta programlayıp bakımını yapmaları için internet üzerinden makineye erişmelerine imkan veren bir uzaktan yönlendirici olan HMS ürünü bir eWON Cosy yüklemişlerdir. Bu, operatörlerin, bıçakları tesis içinde güvenli bir mesafeden veya dünyanın herhangi bir yerinden değiştirebilecekleri anlamına gelir.

eWON Cosy, makinenin PLC’sine bağlanır (bir Rockwell ControlLogix L7). Yönlendirici, kullanıcıların kontrol sistemlerine erişmeleri için giriş yapabilecekleri bulut tabanlı eWON Talk2M servisiyle  iletişim kurar. Bu siteye bağlanmaya benzer – Kullanıcılar, sitedeki HMI’lerde (İnsan Makine Arayüzü) tam olarak neyi görebileceklerini görürler.

KABLOSUZ İLETİŞİM
ANYBUS KABLOSUZ CİVATA
Bir makinedeki birçok hareketli parça yüzünden kablolama yapmak zor ve zahmet verici olabilir. Kağıt dilimleme makinesine bir Anybus Kablosuz Cıvatasını takarak JSI, PLC dolabı ile makinenin farklı parçaları arasında kablosuz iletişim sağlayabilir. Kablosuz Cıvata, 100 m mesafe içinde oldukça sağlam bir endüstriyel kablosuz bağlantı sağlayarak Bluetooth, Bluetooth Düşük Enerji ve Kablosuz LAN ile iletişim kurabilir.[kutusag=4600]
MODBUS-TCP SİNYAL LAMBASININ ETHERNET/IP’YE BAĞLANMASI
Makine iletişimini kontrol eden Allen Bradley PLC, tercih edilen Rockwell Automation tabanlı sistemler ağı olan EtherNet/IP’yi kullanmaktadır. PLC, makinedeki diğer sistem ve bileşenlerin çoğuyla kesintisiz iletişim kurmakta ancak JSI, makinenin mevcut durumunu göstermek için bir sinyal lambası kullanmak istemektedir ve bu sinyal lambası Modbus-TCP iletişimini kullanmaktadır. Millennium Controls, sinyal lambasının EtherNet/IP üzerinde iletişim kurmasını sağlamak için, bunların iletişim kurmasını sağlayarak sinyal lambası ve PLC arasında bir çevirici görevi gören HMS’nin EtherNet/IP Bağlama Cihazının kullanılmasını önermiştir. EtherNet/IP Bağlantı Aygıtları, Modbus-TCP cihazlarına hızlı ve kolay bağlanılabilirlik sağlayarak Studio 5000 Logix tasarımcısına eşsiz bir şekilde entegre olur. HMS Anybus ağ geçitleri, Rockwell dışındaki bir ortamda iletişim kurulması gerekiyorsa, tüm makineyi Modbus-TCP, EtherCAT veya PROFINET gibi başka bir endüstriyel ağa bağlamak için kullanılabilir.

JSI’de İşletme Sahibi ve Başkan Yardımcısı Aaron Bloy, “Hem biz hem de müşterilerimiz uzaktan bakım ve onarım yapabileceğinden, HMS IIoT çözümleri bize daha kolay bakım ve daha düşük servis maliyeti sunuyor.” dedi.

JSI’ya Rekabet Avantajı Sağlayan Hızlı Bir Proje
Sonuç olarak, robotiklerin ve HMS bağlantı çözümlerinin uygulanması 4 aydan fazla sürmemiştir ve JSI ve müşterilerine çeşitli avantajlar sağlamıştır. Aaron Bloy,”Bu, Atlanta’daki Rockwell Automation Fuarı için ilk kez sergi amaçlı geliştirilen bir projeydi, ancak bu zaten ilerleyen müşterilerimize sunduğumuz bir şeydi. Müşterilerimize gerçek anlamda bağlı bir makine sunmak bizim için avantajlı; çünkü hem biz hem de müşterilerimiz uzaktan sorun giderip bakım yapabildiğinden bakım işlemi kolaylaşıyor ve servis maliyetleri azalıyor.” dedi.

Aynı görüş eWON Cosy yardımıyla, operatörler aynı şeyi makinenin İnsan Makine Arayüzünde olduğu gibi bir tablet veya akıllı telefonda görüntüleyebilirler, böylece tesisin içinden veya dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan erişim mümkündür.

“Bu, Atlanta’daki Rockwell Automation Fuarı için ilk kez sergi amaçlı geliştirilen bir projeydi, ancak bu zaten ilerleyen müşterilerimize sunduğumuz bir şeydi. Müşterilerimize gerçek anlamda bağlı bir makine sunmak bizim için avantajlı; çünkü hem biz hem de müşterilerimiz uzaktan sorun giderip bakım yapabildiğinden bakım işlemi kolaylaşıyor ve servis maliyetleri azalıyor.”

DAHİL ÜRÜNLER

  • Bir makineye monte edilmiş Anybus Kablosuz Cıvata
  • eWON Cosy uzaktan erişim sağlar.
  • EtherNet/IP Bağlantı Cihazı EtherNet/IP ve Modbus-TCP arasında iletişim sağlar.