Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

PLM İLE ENDÜSTRİ 4.0’A İLK ADIM

[kutusatir=4519]

MULTICAD – SAP PLM   ENTEGRASYONU
SAP PLM çözümü, tüm CAD verilerinin yönetimini bütünleştirip, sürüm ve değişim süreçlerini destekliyor. Mühendisler ve tasarımcılar için optimize edilmiş uygulamalar sunuyor.

SAP PLM bir ürünün taslağından başlayıp, konsept tasarım, dizayn, üretime hazırlama, üretim ve servise kadar tüm bu süreçlerin bir arada yürütülmesi yani uçtan uca iş süreçlerini entegre olmasını sağlar. SAP PLM temelinde bulunan doküman yönetimi, parça kalıp yönetimi ve malzeme listesi gibi belgelerin SAP ERP sistemi ile entegrasyonunu sağlanır.

SAP’nin kalite yönetim sürecinin bir parçası olarak geliştirme planlarının düzenli olarak senkronize edilmesi ve geliştirme sonuçlarının bir araya getirilmesi, çoklu CAD kullanımında bile iyi koordine edilmiş sonuçlar elde edilmesi ve veri senkronizasyonunun büyük bir kısmının arka planda yürütülmesiyle gerçekleşir.

SAP PLM önemli bir ayağı olan SAP ECTR modülüyle CAD uygulamasının SAP uygulamaları ile entegrasyon sağlanır. SAP ECTR modülü ürün ağacında bulunan tüm bileşenlere (mekanik, elektronik ,  yazılım, simülasyon  vs.) tek bir pencereden kontrolü sağlar ve SAP ERP sistemi ile entegre olarak çalışmanıza olanak tanır. Örneğin, fermuarı çektiğiniz zaman iki tarafının birbirine geçişi gibi SAP ERP ve CAD modüllerinin birbirine geçişi sağlanır. Tek bir kaynak da bir sistemdeki tüm teknik ve ticari ürün verileri görüntüleme ve iş süreçleri bağlamında tüm teknik ve ticari ürün verilerini birbirine bağlama, ayrıca büyük hacimli CAD ve 2D / 3D görselleştirme dosyaları da dahil olmak üzere tüm ürün verilerine yüksek performanslı ve global erişim sağlanır. Bununla birlikte işletme hedeflerinin üzerine net odaklanarak genel bir çözüm olan proses güvenliği ve kalitesi, süreçlerin maliyetini düşürme, süreçleri hızlandırma ve kolay kullanım gibi avantajları da ortaya koyar.
Sezgisel, modüler ve ölçeklenebilir kullanıcı arayüzü ile SAP ECTR, SAP PLM için çoklu CAD entegrasyonunun geleceğidir. Çözüm olarak verileri ve işlevleri geniş bir uygulama yelpazesinden tek bir platformda birleştirir. SAP ECTR,uygulama araçların kulanıcıları için yeni SAP entegrasyon stratejisinin bir parçasıdır ve tüm CAD uygulamalarının değer zinciri boyunca uyumlaştırılmış bir şekilde entegre edilmesini sağlar.[kutusag=4520] 
                                                                                    
SAP ECTR platform u genel itibari ile  SAP nesnelerine kolay erişimi, tasarım sürecine yardımcı olan belgelerin doğrudan oluşturulması ve yönetimi, toplu işlemler kullanarak nesneleri değiştirme yeteneği, referanslar da dahil olmak üzere klasör yapılarını kopyalama özelliği, sıkça kullanılan SAP işlemlerini doğrudan bağlantılı menüsünden seçmeyi, bütünleşik SAP Visual Enterprise görüntüleyici’yi kullanarak bir CAD uygulaması gerekmeden 3D’de tasarım parçalarını doğrudan görüntülemeyi sağlar.