Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GÜÇLÜ VE PARAMETRELENDİRİLEBİLİR GÜÇ KAYNAKLARI

Phoenix Contact’ın Quint Power serisi yeni güç kaynakları ile 40’dan fazla parametre tek tek ayarlanabilir. İstenirse cihazlar parametreleri ayarlanmış olarak da fabrikadan edilebilir. Entegre NFC arayüzü sinyal eşik değerlerini ve karakteristik eğrileri her zamankinden daha kolay değiştirmenizi sağlar.[kutusag=4501] 

Phoenix Contact’ın yeni Quint Power güç kaynağı, ambalajından çıkarıldığı gibi kontrol panosuna monte edilebiliyor, bağlantısı yapılabiliyor ve uzun yıllar çalıştırılabiliyor. Ayrıca entegre bir NFC arayüzü ile donatılmıştır ve istenirse mobil cihazlar veya PC’ ler aracılığıyla konfigüre edilebilir. Bu sayede örneğin sinyal eşikleri ve karakteristik eğrileri sistem gereksinimlerine tam olarak uyarlanabilir. Toplamda özelleştirilebilen 40’dan fazla parametre vardır. Güç kaynağı bir kere konfigüre edildiğinde uygulama veya yazılım kullanılarak ayarları diğer cihazlara kolayca aktarabilirsiniz. Çıkış voltajını ayarlamak için ön tarafta bulunan buton ve diğer tüm yapılandırılmış parametreler parola korumalıdır.
SFB (sigorta attırma) Teknolojisi istenirse devre dışı bırakılabilir. Piyasadaki minyatür devre kesicileri tetiklemek için nominal akımın 6 katı 15 ms boyunca yeterlidir.

Bu, 24 V DC devresi için güvenilir, uygun maliyetli bir sigorta koruması sağlar. Sadece arızalı akım yolu kesilir, böylece arıza bulunur ve önemli sistem bileşenleri çalışmaya devam eder.

DAHA FAZLA GÜVENİLİRLİK İÇİN EK REZERV GÜÇ

Yeni Quint Power güç kaynakları mekanik ve elektriksel etkilere karşı korumalıdır ve çok farklı yükleri güvenilir şekilde besleyebilmektedir. Bu amaçla iki güç rezervi, statik ve dinamik boost vardır.

Eğer uzun bir zaman aralığında düşünürseniz, sistemlere zaman içersinde hep eklemeler yapılabilir. Ancak bunu yaparken toplam çekilecek akım değeri nadiren hesaba katılır. En sonunda çıkış gücü düşer ve sistem durur. Yeni Quint Power nominal akımın %125’ini uzun süre sağlayabildiği için sistem güvenli şekilde çalışmaya devam eder.

Cihazın statik boost modunda çalıştığını bildiren bir sinyal de üretilir. Bu kullanıcıyı yükün üst sınırda olduğunu ve önleme alacak yeterli zamanı olduğunu bildirir.
Yüksek kalkış ​​akımlarına sahip kapasitif yükler devreye alınacaksa veya birden fazla 24 V tüketici aynı anda çalıştığında dinamik boost beş saniye boyunca nominal akımın %200’üne kadarını sağlar.

Bu nedenle 20 A güç kaynağının gerekli olduğu durumlarda 10 A’lık güç kaynağı yeterlidir çünkü yüksek demeraj akımları gerilim düşümü olmadan absorbe edilir.

KRİTİK DURUMU ERKEN ALGILAR
Maksimum sistem sürekliliğini elde etmek için güç kaynağının uzaktan izlenmesine yönelik fonksiyonlar mevcuttur.

Çıkış voltajının ve akımının sürekli izlenmesi sayesinde kritik durumlar ön taraftaki entegre LED bar grafiğiyle görülebilir, röle kontağı ve aktif sinyal çıkışı ile bir sorun oluşmadan kontrolöre rapor edilebilir.

Güç kaynağı belirlenen nominal akımdan daha fazlasını verdiğinde cihaz boost moduna girer.

Güç kaynağı ve bağlı tüketici normal çalışmaya devam eder ve çıkış voltajı 24 V DC’dir. Statik boost esnasında dinamik boost’un da karşılayamadığı başka bir yük artışı meydana gelirse besleme kesilir. Güç kaynağının verdiği sinyaller hatalar oluşmadan önce erken tepki verilebilmesini sağlar.

ELEKTRİKSEL VE MEKANİK ETKİLERE KARŞI
DAYANIKLI
En ufak güç dalgalanması bile sistem için tam bir arıza anlamına gelebilir. Yeni Quint Power güç kaynağı buna karşı koruma sağlar: Girişte 20 milisaniye kadar bir tam sinüs dalgası bozulsa bile çıkış gücü değişmez ve bağlı tüketicilerin güvenilir bir şekilde çalışmaya devam etmeleri sağlanır.

Transient aşırı gerilimlere karşı koruma binlerce amperlik akımları deşarj edebilen entegre gazlı arestörler tarafından sağlanmaktadır. Örneğin şebeke yönündeki bir sigorta açarsa ve paralel bir yükün beslemesi aniden kesilirse asimetrik bir kesinti oluşabilir ve güç kaynağı etkilenebilir. Bu, örneğin robotlardaki acil duruş butonlarında olur.

Quint Power özellikle yüksek sistem sürekliliği için tasarlanmıştır ve -25 ° C ile +70 ° C arası sıcaklık aralıklarında çalıştırılabilir. Güç kaynağı en zorlu termal koşullar altında, -40 ° C’de bile çalışır ve yüklere istikrarlı bir şekilde besleme sağlar. Cihaz aynı zamanda şok ve titreşime karşı son derece dayanıklıdır, bu örneğin denizcilik uygulamalarında kritik öneme sahiptir: 30g darbe ve 2.3g rezonanslı titreşimler problem oluşturmaz.

EMC dayanımı açısından Phoenix Contact güç kaynakları normalde gerekli olanlardan çok daha yüksek gereksinimleri karşılamaktadır. Kötü şebeke kalitesinde bile yüksek EMC bağışıklığı ile güvenilir şekilde çalışırlar. Quint Power serisi cihazlar 6 kV aşırı gerilim koruma seviyesindedir. Bu uluslararası standartların gerektirdiğinden üç kat fazladır.

KAYNAK TASARRUFU
Bir milyon saatin üzerinde MTBF değeri (Arızalar Arası Ortalama Süre), DC-OK-LED’i ve çıkış kontakları ile fonksiyonların izlenmesi sayesinde tüm yükler için güvenli beslemeyi garanti eder. Cihazlar %94’e ulaşan yüksek bir verime sahiptir. Kontak girişi sayesinde istenirse güç kaynağı kapatılabilir ve enerji ve maliyet tasarrufu sağlanabilir.